26מרץ
2015
4
מתלבשים בבוקר. תמריס.
שמלת פרחים ורוד לבן לבוטיק של תמריס לבלוג של תמריס
שמלת פרחים ורוד לבן. תמריס.

 

מתלבשים בבוקר-

אז קודם כל, לנשום עמוק…

 

 מתלבשים בבוקר – ככה זה בדרך כלל הולך:

“אני רוצה ללבוש לגן את השמלה החדשה שקנינו לחג…”

“בא לי ללכת עם הכפכפים…”

“אבל אמא, זה לא קטן עליי, זה יפה…”

“אני רוצה להישאר עם הפיג’מההההה!!!”

 

מכירות את הבקרים האלו?

נכון שזה קורה דווקא בבקרים שבהן אנחנו צריכות לצאת מוקדם מהבית? ואז איך מתלבשים בבוקר כזה? בדרך כלל בלחץ ועצבים.

כי דווקא אז מחליטה הקטנה שזה יום ש”לא בא לה”: לא בא לה להתלבש, לא בא לה להזדרז, לא בא לה על עשר זוגות המכנסיים, שמונה החולצות, או חמש השמלות שפרשתן לה לבחירה על המיטה. מה כן בא לה? את מה שלא בא לכן.

אז שנייה לפני שאנחנו מורטות את השערות שנשארו לנו על הראש (כי חבל, כמה כבר נשארו לנו?), כמה טיפים ועצות שאספתי במהלך עשרות בקרים של ויכוחים:

 1. קודם כל חשוב לשנן לעצמנו- הן לא עושות לנו דווקא! הן בודקות גבולות, הן מתפתחות, הן יגדלו להיות ילדות אסרטיביות ונחושות.. הן מפתחות טעם, זה מעולה שהן בעלות דעה… (כל דבר שיעזור לחזור ולנשום עמוק).

 2. חשוב לוודא ולבדוק אם הבגדים הם הסיבה האמיתית לוויכוחים בבוקר. אם זה קורה כל בוקר- אולי הילדה בעצם רומזת שהיא לא רוצה ללכת לגן? שווה להתעכב על זה וליתר ביטחון לבדוק עם הגננת שהכול בסדר.

 3. הוויכוחים בנושא הבגדים מתחילים בסביבות גיל שנה וחצי- שנתיים (terrible two הידוע לשמצה) והם סממן ידוע של מרד גיל השנתיים. (וגם הכנה למה שמחכה לנו בגיל ההתבגרות, אז תראו בזה סוג של מחנה אימונים…). כמו בכל מרד- השלטונות צריכים להחליט אם הפעולה הטקטית שבה נוקטת הילדה היא כזו שדורשת תגובת אש צולבת, או דווקא מדיניות של הבלגה.

  אחד המשפטים הכי שכיחים שהורים משננים לעצמם הוא- “אני בוחר את המלחמות שלי”. ולכן, אם בחרתן להבליג- סביר להניח שפה ושם נראה את האוצר שלכן עם הפיג’מה או עם התחפושת של אלזה בגן- וזה סבבה לגמרי (מצחיק, אבל סבבה).

  אם החלטתן שזו מלחמה שאתן בוחרות להילחם בה- שמרו על עקביות. זה אומר שכל בוקר אתן עומדות על שלכן וגורמות באסרטיביות לילדה להתלבש בזריזות. אם יום אחד נהיה תקיפות ויום אחר נוותר- רק נבלבל את הילדה יותר.

 4. ישנן פעמים בהן תמר מסרבת ללבוש בגד מסוים כי הוא פשוט לא נעים לה על הגוף ובית דין לא יזיז אותה מעמדתה. זה יכול להיות סוג מסוים של בד שמציק לה, טיקט שמגרד, תפרים פנימיים וקשיחים. נסו לדמיין את עצמכן ביום קיץ חם עם צווארון גולף מצמר, או עם שמלה חשופה מדי, שאתן לא מרגישות בה בנוח- באותה מידה גם הילדים מרגישים לא בנוח עם הבד/טיקט שמפריע להם. (שימו לב שלפעמים לגזור את הטיקט- רק עושה את זה גרוע יותר, אבל זה יכול להסביר למה בא להם ללבוש את החולצה הפוכה…).

 5. את הטיפ הזה אתן בטח שומעות כל הזמן- אבל הוא שווה זהב. קראו אותו בקול רם: הכינו את הבגדים בערב לפני (!) בניחותא, במצב רוח טוב ובלי עצבי בוקר. נכון, יכול להיות שעד הבוקר הטעם האופנתי של הקטנה ישתנה (אני רציתי ללבוש את זה??? מה פתאום???), אבל רק בשביל ה-50% סיכוי שזה לא יקרה- זה כבר שווה.

 6. אם אתן בוחרות את הבגדים ערב לפני והזמן לא לוחץ, זה בדיוק הזמן לשתף את הילדה בבחירה. השיתוף שלה מקנה לה תחושה של אחריות, תחושה שמעריכים את דעותיה, שמתחשבים במה שהיא רוצה וצריכה. זה זמן מצוין להסביר לקטנה ברוגע למה לא רצוי ללבוש חצאית עם מכנסיים, או מדוע זה לא נכון ללבוש מכנסיים קצרים בשיא הגשם.

  אפשר ורצוי לשתף את הילדים בקיפול הבגדים שלהם ובסידור הארון- זה נותן להם תחושת שייכות ובעלות על הבגדים שלהם. הפרידו ביחד איתם בין בגדים שמתאימים לגן, לבין בגדים חגיגיים יותר, פיג’מות, בגדים שלא מתאימים לעונה וכו’. בצורה כזו הם יודעים איפה כל דבר נמצא בארון והם יידעו למצוא את מה שהם רוצים. מה שאתם ממש לא רוצים שהם ילבשו- כנראה שלא צריך להיות בארון בכלל.

 7. צמצמו מבחר. אין טעם לפתוח בפניהם את הארון לרווחה ולשאול אותן מה הן רוצות ללבוש. זה כמו לקחת אותם לחנות צעצועים גדולה ולומר להן שהן יכולות לבחור צעצוע אחד בלבד (ותאמינו לי שכמה וכמה פעמים נפלתי בזה… עד היום אני זוכרת את תמר מתרוצצת בחנות כמו שפן של אנרג’יזר חסר אונים…). בחרו אתן שתי אופציות והציגו אותן בפניהן- כך תתנו להן את התחושה שבסופו של דבר הן אלו שהחליטו.

 8. ישנה שיטה שאני באופן אישי לא כ”כ מתחברת אליה, אבל שמעתי שהוא די נפוץ אצל הורים- להתלבש בערב לפני. ההורים שמלבישים את הילדים לשינה עם חליפת גן טוענים שאין בסופו של דבר הבדל כ”כ גדול בין חליפת הגן לפיג’מה. אני פחות מתחברת בגלל שתי סיבות: קודם כל, אני חושבת שמגיל צעיר ילדים צריכים לדעת שיש הבדל בין בגדי שינה לבגדי חוץ. דבר שני, יש משהו מרענן בהחלפה של בגדים בבוקר. לדעתי, פחות נעים להסתובב עם הבגדים של הלילה, עליהם הם התהפכו, קימטו, ריירו ושאר טובין.

 9. כיף!- בואו נהפוך את המטלה למשהו כיפי. נמציא שירי לבוש, חרוזים, חידות, תחרות- מי מתלבש יותר מהר, חיזוקים חיוביים על בוקר שבו מתלבשים בלי בעיות (טבלת מדבקות למשל). כשהילדה מתעקשת להתלבש לבד- האיטיות וההסתבכות שלה עם הבגדים יכולים להוציא מהדעת (נוווו כברררר….)- הכנסת הכול למסגרת של תחרות, יכולה להאיץ עניינים ולשמור על שלום בית.

 10. מחמאות!!! אני תמיד מחמיאה לתמר כמה יפה היא נראית אחרי שסיימה להתלבש ושולחת אותה למראה לראות בעצמה. מעולה לביטחון ולערך העצמי (לפחות בכל מה שקשור לחיצוניות שלהן). רק רוצה לבקש מכן טובה קטנה- תנו מחמאות אמיתיות ותתכוונו אליהן- ילדים תמיד יודעים מתי “מורחים” אותם והמחמאה הבאה תהפוך לחסרת ערך.

 11. לילדים יש נטייה להיצמד למוכר והאהוב. מכירות את ההתעקשות ללבוש את אותה השמלה פעם אחר פעם? אז מבחינתי יש שתי אופציות לפתרון. האחת- להצהיר שהשמלה נמצאת בכביסה (ואיזה קטע שדווקא הכביסה הזו לוקחת forever …). אופציה שנייה- להחליט על יום אחד בשבוע שבו נלבש את השמלה (אל תרגישו לא נעים, מבטיחה לכן שהגננת לא מנהלת רישום על זה ולא תשים לב).

 12. תזמנו אותן בעדינות. אצלנו בבית זה נשמע בערך ככה: “תמר, אחרי שאת מסיימת לשתות הולכים להתלבש”. “תמר, אחרי שלובשים מכנסיים וחולצה את הולכת לנעול סנדלים”. זה מכניס אותן למסגרת זמן, לא מאפשר התברברויות ומשאיר אותן רגועות יותר. יחד עם זאת, תשאירו לעצמכן עשר דקות להפתעות שתמיד קורות בבוקר (אוי, שוב נשפך החלב/שוקו/מיץ על החולצה?…).

 13. צמצמו איומים- אמירות כמו “אם את לא לובשת את זה, אז אין גינה אחר הצהריים”- ממש לא תופסות פה, כי אין קשר בין הדברים. במקום זה נסו את: “אם תלבשי את השמלה הזו, אני בטוחה שכולם יתפעלו ממנה”. פחות עצבים, יותר חיזוקים חיוביים.

 14. הדוגמא האישית מחייבת. אם אתן רוצות שהילדה תלבש מעיל, אל תצאו אתן מהבית עם גופיה דקה.

 

זהו, נשמע פשוט- אבל ממש לא. כולנו עוברות את אותו הדבר ולכולנו יש בקרים מוצלחים יותר ובקרים מוצלחים פחות. אבל בסופו של יום, חשוב לזכור- המתוקה הקטנה היא אדם עם רצונות, טעם והעדפות משלה ואת זה חשוב לזכור ולהעריך.

ובניגוד למה שאמא שלנו אמרה- צריך הרבה יותר מאשר לצאת עם חולצה דקה בשביל לקבל דלקת ריאות… 🙂

 

 

לחנות של תמריס

תגובות (4)

 • מורן

  תותחית!
  טיפים שווים בהחלט 🙂

  השב
 • Eti

  🙂

  השב
 • שני

  מכירה את זה….

  השב
 • ענת מנור

  כתוב לעיניין. טיפים נהדרים.
  הטיפ על להשכיב את הילד עם הבגד שילבש למחרת. טיפ חשוב. לא מתאים לכל אחד. מי שזורם איתו נהנה מחיים קלים.
  טיפ להכין בגד ערב קודם .טיפ שווה ונהדר. מתאים גם לקטנים וגם לגדולים.

  השב

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף