17יול
2017
2
כתמים, כתמים, כתמים... תמריס.

כתמים, כתמים, כתמים…


קניתן לילדה שמלה מהממת וברגע של חולשה היא הצליחה לשכנע אתכן שזה רעיון מעולה לשלוח אותה לגן או לקייטנה עם השמלה.

אז נחשו מי הגיע גם הוא לקייטנה היום? מרפי כמובן…

אותו מרפי ידוע לשמצה נכנס לגן, מסתכל סביב, קולט את השמלה החדשה והנקייה ומכניס לגננת כמה רעיונות לראש… והנה דווקא היום יש פעילות גואש, משחק בבוץ, ארוחת צהריים שומנית במיוחד… בקיצור, כל כתמי העולם התאחדו ובאו.

אז שנייה לפני שאתן מתייאשות וזורקות את השמלה לפח, הנה כמה טיפים שאספתי לטיפול בכתמים שכיחים, שאולי יוכלו להציל את השמלה.

חלק מהטיפים נוסו גם אצלנו בבית, חלקם עדיין לא. אז בחרו בקפידה את הטיפ שמתאים לכן- ובהצלחה!

קודם כל ולפני הכול- כמה כללי ברזל סופר חשובים:

הטיפ הכי חשוב להסרת כתמים הוא כמובן המנעות- יושבים לארוחת ערב? לא עם השמלה החגיגית. יורדים לגינה? השאירו את השמלה עם הטול בבית ולא משנה כמה היא מסתובבת. הילדה מתעקשת ובחרתן לוותר? קחו אוויר וזכרו- זו רק שמלה.

כל כתם יהיה יותר קל להסרה אם הוא יטופל קרוב לזמן שבו נוצר. ככל שהכתם ישן יותר, כך הוא עלול להתקבע בבד ולהפוך קשה להסרה. בכלל, השתדלו שלא להשאיר בגדים, במיוחד מוכתמים, זמן רב בסל הכביסה. כשאלו כבר יגיעו לכביסה יהיה קשה הרבה יותר לטפל בכתמים (הטיפ הזה לגמרי לא מבוסס על דוגמא אישית… מוזמנות להגיע ולהתרשם מהררי הכביסה אצלנו בבית).

לפני כל שימוש בחומר להסרת כתמים חובה לעשות בדיקה של עמידות הבד לתכשיר בפינה נסתרת. כנ”ל לגבי שיטות טבעיות למיניהן- גם הן עלולות להזיק לבד ולכן כדאי לעשות להן טסט במקום נסתר. 

כדי שבגד לא ידהה, עדיף לתלות אותו הפוך בתוך הבית ולא בשמש. לוקח יותר זמן (ביחוד בחורף), אבל שומר הרבה יותר טוב על הבגדים. ממייבש כביסה יש לי בכלל רתיעה ונכון לכתיבת שורות אלו, אני גאה לומר שאני לא מחזיקה אחד כזה בבית.  

בכל זאת מייבש? אז הימנעו מלהכניס פריט לבוש מוכתם למייבש הכביסה אם הכתם לא הוסר לחלוטין. ייבוש הכביסה במייבש יקבע את הכתם לתוך הבד- באסה וסוף דרכו של הבגד.

את הכביסה עדיף לכבס במעלות נמוכות (°30), ברמת חום כזו הסיב לא יפרק את הצבע והבגד יישמר טוב יותר.

וחוק ברזל אחרון- כל כתם יורד בסופו של דבר עם מספריים…

אז איך מסירים כתמים? בואו נעבור עליהם צרה, צרה…

כתמי גואש– (זו לא אמנות, זו המכה האחת עשרה!)

 • נסו לשטוף את הבגד ולשפשף חזק בג’ל גילוח או סינטבון. השאירו את הבגד לשעה עם חומר הניקוי שהשתמשתם ושטפו. לאחר מכן הכניסו למכונת הכביסה לכביסה רגילה.
 • או- השרו לכמה שעות במי סבון (רצוי סבון כלים) וכבסו שוב.
 • או- מרחו ג’ל מסיר כתמים בכמות נדיבה על הכתם. חכו כחצי שעה. השרו את הבגד במים חמים (ממש!) עם פקק של נוזל שמפו לכביסה ידנית ודי הרבה אבקת קליה. שפשפו את מקום הכתם- בד”כ הכתם ייעלם.

כתמי בוץ– (לא יכולת להשאיר את הבוץ בגן???)

 • הניחו לבוץ להתייבש היטב, גרדו את השאריות בעזרת מברשת או סכין וכבסו בתוכנית המתאימה לסוג הבד עם אבקת כביסה. במידה והכתם לא הוסר לחלוטין לאחר הכביסה – מומלץ להשרות את הבגד במשך שעה במים חמים ואז לשטוף אותו בזרם מים חמים במיוחד (עד כמה שסוג הבד מאפשר) ובצירוף אבקת כביסה מרוכזת – לשפשף ולשטוף, לשפשף ולשטוף, עד שהכתם יעלם. לאחר מכן- לכבס כרגיל.

כתמי קקי– (…Oops U did it again)

 • אין כמו תלייה בשמש כדי להסיר כתמי קקי מהבגדים- גם סולרי וגם חסכוני.
 • קקי של תינוקות (יונקים והניזונים מתמ”ל) מורכב בעיקר מחלבונים וחלבונים מתקרשים בחום. כתם קקי בכביסה של מעל 40 מעלות מתקרש בתוך סיבי הבגד ולא יורד- לכן כביסה בהרתחה רק תקבע את הכתם ולא תוריד אותו.
 • שטפו במים קרים את הבגד מהקקי ואז השרו אותו לכמה שעות בכיור עם מים קרים. אם עדיין נשאר כתם, אפשר לנסות להוריד אותו עם מסיר כתמים אקולוגי (עדיף במקרים של תינוקות). כשהבגד מתייבש הכניסו אותו לכביסה עם שאר הבגדים בחום של °30 עם אבקת כביסה ומרכך אקולוגי לתינוקות.

כתמי שמן– (מי לימד אותך לאכול, מי???)

 • פזרו מיד מלח, או טלק על אזור הכתם וכבסו מיד.
 • או התיזו על הכתם תרסיס מסיר כתמים לפני כביסה. השהו לפחות שעה (אפשר גם יום שלם) וכבסו כרגיל.
 • או שפשפו את הבגד בסבון כלים עם מטלית נקיה, המתינו ושטפו היטב. אחר כך כבסו כרגיל.

כתמי דיו– (מעכשיו את מציירת רק עם עיפרון!…)

 • השרו שעה-שעתיים ברוויון ואז כבסו כרגיל.
 • גרסה נוספת לטיפ- טבלו צמר גפן בכמות נדיבה של חלב ושפשפו את הכתם ממש בעדינות. שטפו וחזרו בסבלנות על הפעולה כמה פעמים עד שהכתם נעלם.

כתמי שוקולד– (לא לנגב את הידיים בשמלה, אמרתי לא לנגב…)

 • הניחו לשוקולד הנמס להתייבש ולהתקשות. גרדו את השוקולד שהתייבש עם סכין. רססו את הבגד בתרסיס מסיר כתמים לפני הכביסה, השהו לכמה שעות וכבסו בטמפרטורה שלא עולה על 30 מעלות.

כתמי מסטיק– (נו, באמת…)

 • שימו את הבגד בשקית ניילון והקפיאו – המסטיק אמור ליפול מהבד. אם נותרו שאריות של מסטיק על הבד, אפשר לטבול קיסם אוזניים בבנזין ולשפשף, המסטיק יימס וירד. אם מפחיד להשתמש בבנזין, אפשר פשוט לנסות ולגרד את שאר המסטיק עם סכין קהה. זהו ללא ספק הכתם הכי מרגיז בעולם!

כתמי דבק לבן– (שהגננת שלך תוריד את הכתם הזה…)

 • גרדו את שאריות הדבק עם סכין קהה. מרחו בעדינות מסיר כתמים. דללו נוזל כביסה עם מים קרים והשרו בו את הבגד לחצי שעה. לאחר מכן כבסו כרגיל. אם הכתם עקשן במיוחד, אפשר להשרות שוב את הבגד בנוזל כביסה מדולל עם מים קרים למשך חצי שעה נוספת ולכבס שוב.

כתמי חלב– (רואים את זה… זה כתם…)

 • השרו מיד את הבגד במים קרים לעשר דקות. אם הכתם לא הוסר, מרחו בעדינות מסיר כתמים והשרו במים פושרים לחצי שעה. שפשפו את הכתם כל חמש דקות ואחר כך כבסו במכונה בתוכנית של מי ברז.

כתמי דשא– (איך? מאיפה? למה???)

 • נבדק אצלנו על ג’ינס בלבד- שפשפו בסינטבון את הכתם והשאירו את הבגד להתייבש על החבל. למחרת כבסו בכביסה רגילה.

כתמי צבע שירדו מבגד צבעוני על כביסה לבנה– (זה כל הזמן קורה לי…)

 • השרו את הבגד המוכתם לשעתיים בשני ליטר של מים חמים מאוד עם 1/4 ליטר חומץ ו-2 כפות מלח. סחטו, הניחו מתחת לזרם מים. סחטו והשרו שוב בתמיסה המקורית לשעתיים. כך חוזר חלילה עד שהכתם נעלם. לא תמיד עובד- שווה לנסות לפני שזורקים את הבגד לפח. 

 

יש כתמים שלא ירדו- לא משנה מה נעשה. צריך גם לדעת להיפרד מבגד כשאין ברירה… ובסופו של דבר, זה רק כתם- העיקר שכולם בריאים- טפו, טפו, טפו!

מוזמנות לשתף בטיפים נוספים לכתמים עקשניים במיוחד!

.

בואו לבקר אותנו בבוטיק של תמריס

תגובות (2)

 • ליאת מ

  תודה!
  גם אני אנטי מייבש! רק הורס את הבגדים.

  השב
  • תמריס

   יש לו המון יתרונות- במיוחד בחורף כשצריך בגדים יבשים ומהר.
   אבל בכל זאת- מעדיפה להסתדר בלעדיו…

   השב

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף