20ספט
2015
4
זוגיות כדיאלוג. תמריס.

זוגיות כדיאלוג

כותבת אורחת: גלית שלו אביאני

יועצת זוגית

 

אני רוצה לגלות לכם משהו אישי עליי.

כשהייתי ילדה קטנה אהבתי להקשיב, לצותת. הייתי ערה להוויה הסובבת אותי. ילדה סקרנית, מנסה כבר אז להבין את התעלומה שנקראת- זוגיות. אני זוכרת שמאוד דאגתי כששמעתי את ההורים שלי כועסים אחד על השני. סקרן אותי איך אחר כך הם היו מסוגלים להרעיף אחד על השני גילויי חיבה- נשיקה פה, חיבוק שם ולעבור לסדר היום. הבנתי שזו עסקת חבילה מעניינת.

 

היום אני נשואה, עוד מעט 20 שנה (וואוווו…) ואמא לשניים. במקצועי אני מלווה זוגות בכל מיני צמתים בחייהם ונחשפת לסיפורים אישיים. אני לרוב מוצאת שהמכנה המשותף לכולם הוא רצון ליצור תקשורת מיטבית.

זוגות שאני פוגשת בקליניקה מדווחים כי לרוב הדבר שהכי מפריע להם בזוגיות הוא התקשורת ביניהם. רבים מתארים את התקשורת שלהם כ”שיח חרשים”, שיח שאין בו הקשבה לצורכי האחר. שיח שיש בו ביקורת, זלזול, מגננה, נחישות להיות צודק וגם “להיות ברוגז”. תתפלאו או לא, יש זוגות רבים שמדווחים על “ברוגז” שנמשך ימים ואפילו שבועות. סופו של כל “ברוגז” כזה שהוא  ממית את התקשורת ויותר מכל, מרחיק את בני הזוג זה מזה וגורם לנתק מוחלט. אין ספק, הן בממצאי מחקרים והן מהוכחות מהשטח, שהמשתנה החשוב לסיפוק בנישואין קשור בטיב התקשורת בין בני הזוג. ומדוע?  כי זהו תנאי לקשר שמושתת על חברות- אופייה של כל זוגיות בעידן הזה.

כישורי תקשורת אינם מולדים, כישורי תקשורת נרכשים במשפחה. הילדים שלנו מאמצים דפוסי תקשורת תוך שהם שומעים, מקליטים ומסריטים את סגנון התקשורת שהם רואים בבית- זוגיות כפי שההורים מבטאים אותה.

 

galit3

 

באחד ממפגשי הייעוץ אמרה לי האישה: “אני שומעת את עצמי דרך הילד שלי. השבוע הילד שלי השתמש כלפיי במשפט שאמרתי יום קודם לבעלי. את לא מאמינה איך הוא דיבר אליי,  חצוף! די נבהלתי, זיהיתי את עצמי, הרגשתי איך באותו הרגע הנורה האדומה אצלי החלה לפעול”.

במהלך אחד המפגשים התוודו בפניי בני הזוג כי, בשעת ריב הם מטיחים זה בזה מילים לא מכבדות. כשדיברו על זה בגלוי הרגישו מבוכה. “רגע רגע, ויש גם אוזניים לכותל, הילד בבית ששומע אותנו”. הייתה הסכמה הדדית ומיידית מצד בני הזוג כי הם לא עושים לעצמם הנחות בנושא השפה. במפגש לאחר מכן אמר הבעל: ” מאז השבוע הקודם, אני לא חושב שהילד שלי נחשף לתקרית של דיבור לא יפה. אני חושב ששנינו עצרנו. הילד מתנהג אחרת וזה בונוס מיידי.

 

תקשורת אינה רק המילים, היא גם האופן בו אנו מבטאים באופן גלוי את הרגשות שלנו. מחקרים מראים שילדים שגדלים בבית שיש בו ביטויים של חום, קרבה, אינטימיות ומגע גדלים להיות אנשים בעלי מערכות יחסים טובות ובריאות יותר. ומה לגבי גילויים של כעס? ריבים ומחלוקות הן עסקת חבילה בחיי משפחה, אך גם בהקשר זה ניתן לדאוג לייצר מודל למידה חיובי. האופן בו אתם ההורים רבים- ולא פחות חשוב- האופן בו אתם משלימים, משפיע על האופן בו יתנהלו ילדיכם ברגעי קושי בחייהם.

כשהתקשורת בין בני הזוג טובה הרווח כפול ומכופל. לצד תחושת שביעות רצון מהזוגיות שלנו אנו מקנים לילדינו הרגלים טובים, כפי שיבואו לידי ביטוי מאוחר יותר בקשרים הזוגיים שיירקמו בעתיד.

 galit2

 

לסיום, לכבוד השנה החדשה, קבלו את 4 כללי האצבע שלי לתקשורת טובה: מתי, איך, כמה ולמה:

מתי– מוכר לכן? לפעמים בוער לנו לומר דבר מה לבן הזוג שלנו. זה מוכרח להיות כאן ועכשיו. אבל למרות התחושה הבוערת- בררו האם בן/בת הזוג שלכן פנוי לשיחה. קיבעו לכם מועד, צרו תנאים נוחים לשיחה והזמינו את בן/בת הזוג למפגש. אל תחליפו אינפורמציה “על הדרך”.

איך– דברו בנועם, הקפידו על טון דיבור לא קולני, השתמשו בניסוחים חיוביים. גייסו משאב חיובי, הוקרה. תנו לבן/בת הזוג להרגיש מיוחד, חשוב, בעל ערך, משמעותי עבורכם. אל תחסכו בגילויי חיבה- חיוך, חיבוק, ליטוף.

כמה– מכירים את זה שבעוד נשים מכוונות ל”שיחת נפש”, גברים יגידו “פטפוטים מיותרים”? יש את המוחצנים והדברנים, ויש את השתקנים והמדודים, יש שמרחיבים בפרטים ואלו ה”קמצנים” באינפורמציה. זהו את הפרטנר שלכם והתאימו את השיחה.

למה– המטרה לשמה התכנסנו לשיחה מאפשרת לנו להוביל אותה לכוון הרצוי. עוזרת לנו לבחור את ההדגשים הנכונים. עשו שיעורי בית לפני. כן, כן, התכוננו לשיחה. והכי חשוב, אל תשכחו את כלל האצבע הראשון.

 

שתהיה שנה טובה לכולנו!!!

 

גלית שלו אביאני

יועצת זוגית

*ייעוץ זוגי פרטני   *מפגשי ייעוץ לזוגות לפני חתונה   *הנחיית סדנאות

 

דף הפייסבוק של גלית: דואט לחיים- ייעוץ זוגי

מייל: gaitashalev@gmail.com

נייד: 052-6032082

תגובות (4)

 • מלי וולפוביץ

  כתבה מעניינת ומועילה! מאוד נהנתי לקרוא וחוץ מזה … אין על האתר והבלוג של “תמריס” !!

  השב
  • אתי

   תודה מלי היקרה 🙂

   השב
 • חני רוזנברג

  איזה יופי של כתבה!
  הבגדים של תמריס מאוד יחודיים ואיכותיים..
  כל הכבוד!

  השב
 • שרית

  כתבה מצויינת- הילדים שלנו למעשה משקפים לנו איך אנחנו נראים ,מדברים ומתנהגים.

  השב

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף