21יונ
2015
1
הכנה לכיתה א. תמריס.

הכנה לכיתה א’- אז איך עושים את זה?

כותבת אורחת: סיון גומבוש 

מאבחנת דידקטית ומורה להוראה מתקנת

 

 

היום ה- 21/06/2015. היום תמר שלי חוגגת 4 שנים.

וגם אני חוגגת, 4 שנות אימהות.

4 שנים מאז שקיבלתי את הטייטל הנכסף ואת הזכות להיות אמא, אחד התפקידים המרכזיים בחיי.

עם הזכות הגיעה גם אחריות עצומה. מסתבר שאין פתק החלפה… התינוקת היפיפייה שהגיחה זה עתה לעולם תלויה כל כולה בנו, ההורים. השנים הראשונות בעיקר, הן אלו שייעצבו את האדם הבוגר שהיא תגדל להיות.

כאמא וכאשת חינוך אני נתקלת פעמים רבות במחלוקת סביב נושא ה”הכנה לכיתה א'”. הדעות חלוקות לכאן ולכאן והטיעונים הגיוניים לשני הצדדים.

מצד אחד, יש את מי שיגיד: “תנו להם ליהנות עוד קצת מהילדות” ו”מי הכין אותנו לכיתה א’?” ומצד שני, לא מעט הורים מדווחים מתוך חוויה אישית, שבגן חובה הגננת מצפה מהילדים לדעת לזהות את האותיות, לכתוב, לחבר ולחסר. כך הם מוצאים את עצמם חסרי אונים בתוך הקונפליקט הזה.

התשובה שלי בנושא היא: לא. לא כל אחד צריך הכנה לכיתה א’.

בעיני, “הכנה לכיתה א” מתחילה כבר מרגע הלידה. כבר אז התינוקות נחשפים ללמידה אינטנסיבית וספיגה עצומה של כל מה שנקרה בדרכם. הכל חדש, הכל מעניין, הכל מסקרן… הם רוצים לבלוע את העולם! לכן רצוי לזמן חוויות למידה לקטנטנים ולהעשיר את עולמם בהתאם לשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים.

עם הזמן הם לומדים לדבר. בהתחלה, אנחנו מתלהבים מכל הברה שיוצאת מפיהם… אחר כך, הם כבר לומדים לבקש ולומר מה רצונם, ובהמשך הם משתכללים אף יותר ומסגלים לעצמם כישורי מיקוח ומו”מ שלא היו מביישים עורכי דין ממולחים! 🙂 

אחד הכישורים החשובים כבסיס לרכישת מיומנות הקריאה הוא פיתוח המודעות הפונולוגית- מודעות לפונמות- הצלילים הקטנים ביותר בשפה. מגיל צעיר מומלץ לשחק עם הקטנטנים שלנו משחקי צלילים, בהם עושים מניפולציות על מילים בשפה. כך מתפתחת המודעות הפונולוגית שלהם ובעתיד (הלא רחוק), רכישת הקריאה תושפע מכך ותהיה מהירה ומוצלחת.

 

אז…

הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם להכין את ילדכם לכיתה א’,  הרבה לפני שהגיע המכתב הרשמי בדואר…

 • נקודת המוצא הבסיסית שלי היא- כאמא, עלי לשמש דוגמא! ולהבין שהילדים הם ההשתקפות שלנו- הצורה שבה אנחנו נדבר ונתנהג תשפיע עליהם, היות והם ילמדו ויחקו אותנו.
 • לדבר בשפה גבוהה גם עם הילדים- לעשות שימוש באוצר מילים מגוון, לעצור ולהסביר כשצריך. הרעיון הוא לחשוף את הילד למילים וביטויים מגוונים.
 • להקריא סיפורים!!! באינטונציה (הנגנה) מוגזמת ותיאטרלית! בצורה כזו חווית ההקראה הופכת ליותר אטרקטיבית, ותהווה דוגמא לאופן הקריאה של הילד בשנות בית הספר.
 • אחרי הקראת הסיפור לשאול את הילד שאלות- לנסות להוביל את הילד לספר את הסיפור בעצמו, באמצעות השאלות.
 • לשחק בצלילים ולשלב על הדרך שדות סמנטיים שונים- למשל: אני חושבת על בעל-חיים/פרי/ירק/כלי תחבורה/צבע שמתחיל בצליל ש’ (sh) – על מה אני חושבת?
 • לעודד אותם לזהות צליל ראשון וצליל אחרון בשמות של בני המשפחה, חברים מהגן, מאכלים אהובים…
 • לחשוב יחד על מילים מתחרזות.
 • באופן כללי – לאתגר אותם לחשוב על ‘חידות’ ולשאול אותנו (כל אחד שואל בתורו), ולא רק לענות תשובות. היכולת לשאול שאלות חשובה לא פחות מהיכולת לענות עליהן. הכירו להם מילות שאלה שונות ועודדו אותם לשאול.

היד עוד נטויה וישנן דרכים נוספות רבות. 

 

ובכל זאת, לשם מה נועדו סדנאות הכנה לכיתה א’?

מכיוון שהמעבר לכיתה א’ כרוך בשינויים רבים, סדנת הכנה בדרך כלל נועדה להכין את הילדים לקראת המעבר- להפוך אותו לנעים יותר ולהקל על תקופת ההסתגלות למסגרת הבית ספרית. בתקופה זו, הילדים מתמודדים עם שינויים רבים מהותיים: סביבה חדשה, מבנה בית הספר, צוות חינוכי, סדר יום, תכנים לימודיים וגם חברים חדשים. מגוון שינויים שעלולים להסיח את דעתם. המטרה בסדנה היא לצייד את הילדים בכלים וידע שיעניקו להם ביטחון עצמי ויאפשרו, על אף כל השינויים- פניות ללמידה.

אז, נכון, בעבר לא הייתה הכנה לכיתה א’, אבל לצורך ההשוואה- פעם גם לא הייתה הכנה ללידה או הכנה לצה”ל. אי אפשר להתעלם מן העובדה שחלפו אי אילו שנים מאז, ואנו חיים בעידן שמתחדש, מתעדכן ומשתדרג מידי יום!

ובמידה שאנחנו, ההורים- שמכירים את האוצר שלנו הכי טוב, מרגישים שהמעבר יכול להיות מורכב עבורו מכל סיבה שהיא- ייתכן מאוד שהוא יוכל להיתרם מסדנה שכזו ולהגיע לכיתה א’ עם ביטחון וחיוך.

 

 

מזמינה אתכן להתלבט יחד איתי בכל שאלה, אשמח לעזור!

סיון גומבוש 

מאבחנת דידקטית ומורה להוראה מתקנת | “להצליח עם חיוך”  

טלפון: 052-8219395

אתר: Didactics.co.il

פייסבוק: סיון גומבוש – להצליח עם חיוך

תגובה (1)

 • שרית

  אהבתי מאוד! טיפים מעניינים שלא חושבים עליהם בדרך כלל וממש קל לשלב אותם ביומיום…

  השב

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף