19אפר
2015
0
ילד עצמאי. תמריס.

איך מגדלים ילד עצמאי

 

כותבת אורחת: אירן תירוש, מאמנת להישגיות ואיכות חיים.

 

ילד עצמאי- איך מגדלים אחד כזה?

כאמא וכמאמנת משפחות, השאלה של עד כמה לתת לילד עצמאות, עולה אצלי הרבה. מצד אחד מאד חשוב לנו שהילדים יגדלו להיות עצמאים, שיאמינו בעצמם וביכולות שלהם ושיפעלו בהתאם. מצד שני- אנחנו גם חוששות- שיפלו/ייפגעו/יטעו/יהיה להם קשה וכו’.

הגישה שלי היא כזו: אם הילד יכול לעשות לבד- שיעשה לבד.

איך נדע אם הוא יכול? ניתן לו לנסות.

 

אימנתי בהתנדבות משפחה מרובת ילדים. אם המשפחה סיפרה לי שבבוקר יוצאים חלקם מהבית עם שיניים לא מצוחצחות משום שלא תמיד היא מספיקה לצחצח להם. שאלתי אותה מדוע היא צריכה לצחצח לכולם שיניים? הרי יש לה גם ילדים בוגרים בני 5, 7 ו- 9. תשובתה הייתה שהם מתארגנים לאט מאוד בבוקר, ולכן היא חייבת להלביש את כולם ולצחצח שיניים לכולם כדי שיספיקו להגיע למסגרות שלהם בזמן.

מדובר פה בהרגל שנובע מלחץ ומקושי, אבל ההרגל הזה רק מעלה את חווית התלות של הילדים בהוריהם ואת תחושת חוסר המסוגלות שלהם עצמם.

עבדתי עם אותה משפחה על הרגלים חדשים- לקום מוקדם יותר בבוקר כדי להתארגן בנחת, לשוחח עם הילדים הבוגרים על כך שמעתה הם מצחצחים שיניים ומתלבשים לבד ואף לתאם איתם שלאחר סיום ההתארגנות שלהם, הם עוזרים לאחיהם הקטנים שבאמת צריכים עזרה.

העבודה עם המשפחה יצרה התנהלות בוקר שונה לחלוטין והשליכה כמובן גם על הרגלים אחרים שלהם במהלך היום- כמו הכנת שיעורי בית- שלא חייבת להיות עם ההורה. הילד מתמודד לבד עם השיעורים, ללא עזרת ההורה ורק אם צריך עזרה- הוא מבקש.

הרבה פעמים אנחנו האימהות מעדיפות לעשות הכול לבד, גם עבור הילדים וגם עבור בן הזוג. אנחנו חושבות שגם ככה זה בסוף ייפול עלינו, שאנחנו נעשה את זה הכי טוב, שאנחנו נעשה את זה הכי מהר וכו’.

מדובר בחשיבה שגויה שמובילה להרגלים ולהתנהלות בעייתית בעתיד.

ברור שהכי קל לי כאמא “לתקתק” את שתי הבנות שלי מהר במקום להסתמך על היכולות והקצב של בעלי. אולם אם לא “אשחרר” ואתן לו לבצע משימות לבד, גם אם בדרך איטית או קצת שונה מזו שהייתי רוצה שתהיה- הרוב ייפול עלי.

ברור שהכי קל לי לאסוף ולסדר מהר את כל הצעצועים של הבנות לאחר שהן הולכות לישון, אך אם אעשה זאת הן לא תילמדנה שחשוב לסדר אחריהן.

ברור שהכי קל לי להאכיל את הבנות שלי וכך הארוחה תסתיים מהר ובלי יותר מדי לכלוך מסביב, אולם אם אעשה זאת הבנות שלי ילמדו שהן לא מסוגלות לאכול לבד, ולא יתנסו.

אז הבנתן את הרעיון- ככל שניתן יותר עצמאות לילדים שלנו (וגם לבן הזוג), הם ילמדו ויתרגלו לעשות יותר ויותר, הם יגלו על עצמם שהם מסוגלים ויכולים, הביטחון העצמי שלהם יעלה ויהיו להם יותר ויותר חוויות הצלחה.

(כמובן שמותר לפנק אותם לפעמים, לעשות עבורם ולעזור- אבל תסבירו להם שזה רק בגלל שבא לכן לפנק אותם ולעזור להם, ושאתן יודעות שהם מסוגלים לעשות את זה לגמרי לבד).

מה זה מצריך מאתנו? לשחרר, לשחרר ושוב לשחרר.

אז מה אם הרצפה תתלכלך? אז מה אם הבגדים יתלכלכו? אז מה אם זה ייקח קצת יותר זמן? אז מה אם זה לא יהיה בדיוק כפי שאנחנו חושבות שזה נכון וצריך להיות?

שחררו ותראו שבסופו של דבר זה יעשה גם לכן טוב. הכול תלוי בגישה שלכן ובבחירה שלכן.

 

לאחרונה קיבלתי על עצמי אתגר: לתת לבת שלי (אופק, בת 4.5) לבחור עבורי בגדים במשך שבוע שלם.

אני רוצה לספר לכן שזה היה ממש לא פשוט עבורי. בחלק מהפעמים הצלחתי להתמסר יותר ובחלק פחות. היו פעמים בהם לא יכולתי להתאפק ושאלתי אותה- את לא חושבת שזה יהיה יותר יפה אחרת? ותמיד התשובה שלה הייתה- לא אני ממש לא חושבת, ככה זה יפה- אז זרמתי והתמסרתי. גם אם לא ממש אהבתי… מה יותר מרגש מלראות את הבת שלך נלהבת כל בוקר מזה שהיא הולכת לבחור לך את הבגדים? איזה יופי של חוויות וזיכרונות משותפים.

וכשהיא בוחרת בגדים לעצמה… לפעמים בא לי לקבור את עצמי… אבל! אם זה הטעם שלה ואם הבגד נקי- אז זה בסדר! גם אם זה לא הטעם שלי.

 

אז מציעה לכן לבחור הרגל אחד שעד עכשיו העדפתן לעשות לבד רק כדי לסיים אותו יותר מהר- ולתת לילדים שלכן לעשות את זה. כל אחד לפי הגיל והיכולות שלו. קחו בחשבון שרוב הסיכויים שהם מסוגלים להרבה יותר ממה שנדמה לנו, וגם אם לא- ככה לומדים.

כמובן שכל מה שכתבתי אינו תקף למקרים שעלולים להיות מסוכנים או לא בטוחים. במקרים כאלו כמובן שאין שאלה בכלל.

 

אחרי שתבחרו הרגל אחד, נסו לשחרר אותו למשך שבוע. אחר כך הוסיפו עוד הרגל.

ובכלל- אמצו לעצמכן את המשפט- אם הילד יכול לעשות לבד, שיעשה לבד.

 

בהצלחה! 🙂

 

אירן תירוש, בת 38, נשואה לנתי ואמא לאופק בת 4.5 וסהר בת 2.5

מאמנת בכירה להישגיות ואיכות חיים בשמונה השנים האחרונות

מלווה אנשים, זוגות ומשפחות להצלחה והשגת מטרות באהבה רבה.

נייד: 052-2225086

מייל: irentirosh@gmail.com

פייסבוק: https://www.facebook.com/irentirosh

 

 

לחנות של תמריס

אין תגובות

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף