19יול
2015
2
בייביסיטר

איך בוחרים בייביסיטר?

או

אולי סופסוף נצא לסרט?…

 

“מותק, בא לך לצאת לסרט היום?”

“בטח! אבל מה עם תמר?”

“תבקשי מאמא שלך לשמור עליה?”

“אמא שלי לא בבית בערב, נשאל את אחותך?”

“אחותי בחתונה… אז מה נעשה?”

“אין לי מושג…”

“יודעת מה? אולי יהיה משהו טוב ב- VOD…”

 

ספונטניוּת.

זוכרות את המילה הזו?

זוכרות את הימים שהיינו ספונטניות? אי שם לפני שהגיעו הילדים?…

אם התחשק לנו ללכת לסרט, פאב או סתם לצאת לרקוד באמצע הלילה- היינו פשוט מתלבשות ויוצאות. אז נכון שלצאת ולרקוד באמצע הלילה זה קונספט שנשכח אצלי עוד הרבה לפני תמר (איפה שנות העשרים שלי, איפה??), אבל תמיד היה כיף לדעת שאם אני רוצה- אני יכולה…

היום מן הסתם זה כבר לא כזה פשוט. אם לא התארגנו על סידור לילדה לפחות יומיים לפני- זה כבר לא יקרה. השארנו את הספונטניות לצעירות ולרווקות.

ועכשיו בתקופת החופש הגדול המצב בכלל קטסטרופה- מה עושים אחרי שלילדים הסתיימה הקייטנה, אבל לנו כבר מזמן נגמרו ימי החופש בעבודה?

מי שגרה קרוב ליד האמא, האחות, החמות, הגיסה- בדרך כלל זכתה. אבל זה לא תמיד המצב אצל כולנו. לפעמים הן גרות רחוק, לפעמים הן עסוקות (להן יש חיים…).

אז מה נשאר? להתקשר לבייביסיטר.

מודה ומתוודה כבר מראש: אצלי, בייביסיטר שהיא לא מהמשפחה, תמיד תהיה בעדיפות אחרונה (אפילו אחרי האופציה של “אז אולי נישאר בבית וזהו…”). לא קל לי להשאיר את האוצר אצל מישהי זרה יחסית. אבל לפעמים אין ברירה- בשביל אירוע כזה או אחר, בשביל הזוגיות ובעיקר בשביל הנפש- חשוב לצאת לפעמים בלי הילדים.  

 

איך בוחרים?

אז איך נבחר נכון בייביסיטר ונבלה ערב מחוץ לבית (כמעט בלי דאגה מיותרת ורגשות אשם)?

לא פשוט לבחור נכון, אבל אפשרי.

אבל בואו נקפיד על 13 נקודות חשובות לפני שאנחנו משאירות את הילדים עם בייביסיטר. 

(לפני הכול, חייבת לציין שהמונח “בייביסיטר” מיוחס כאן ללשון נקבה מכיוון שזה היה הניסיון הפרטי שלי עד כה. לגבי בייביסיטרים שהם גברים- לא התנסיתי עדיין. בנוסף, אין ספק שעניין זה מחייב דיון נפרד לגמרי).

אז ככה: 

 • אין כמו אינטואיציה של אמא- גם אם לבייביסיטר יש ים של המלצות, ניסיון וכישורים, אבל האינסטינקט שלך מאותת לך משהו אחר- תסמכי עליו! אולי תפסידי בייביסיטר מעולה, אבל תרוויחי שקט נפשי. לאמהות יש בדרך כלל רדארים שלא כדאי ולא רצוי להתעלם מהם.
 • סדר העדיפויות בבחירת בייביסטר רצוי לדעתי שיהיה כזה: בני משפחה, חברים ורק אז בייביסיטר שמומלצת ע”י חברים או אנשים שאתם סומכים עליהם במאה אחוזים. נסו להימנע ממציאת בייביסיטר באינטרנט.
 • שאפו להגיע למצב בו יש לכן מקסימום שתי בייביסיטריות זמינות לעת צורך. שתיים שמכירות את הילד היטב ושאתן יודעות שברגע האמת יהיה לכן קל “לשחרר” ולהשאיר את הילד איתן. אל תגיעו למצב בו הילד צריך להתרגל כל פעם לדמות אחרת.
 • בת כמה צריכה להיות הבייביסיטר? ארגון בטרם ממליץ שהבייביסיטר תהיה בת 12 לפחות לשם השגחה על ילדים מעל גיל שנתיים, ובת 14 לפחות לשם השגחה על ילדים שגילם מתחת לגיל שנתיים. אבל שימו לב שגם בגילאים מאוחרים יותר יש בייביסיטריות שלא מורגלות בהרגעת תינוק בוכה, בהחלפת חיתול וכו’ ולכן חשוב להפעיל שיקול דעת.
 • פגישת הכרות. חוק ברזל: תמיד יש לקיים בנוכחותכן פגישת הכרות בין הבייביסיטר לילד. תארו לכן מצב בו הילד מתעורר משינה בבכי ובמקום אמא או אבא מופיעה בפניו דמות שהוא לא מכיר- אל תעמידו אותו בפני הסיטואציה הזו… פגישת ההכרות היא ההזדמנות שלכן לבדוק את הדינמיקה בין הבייביסיטר לבין הילד, לראות איך היא מפעילה אותו ומשחקת איתו ולתאם ציפיות ביניכן. דרך אגב, פגישת ההכרות הזו היא שעת שמרטפות לכל דבר והיא כמובן כרוכה בתשלום.
 • ראיון- פגישת ההכרות צריכה גם לכלול ראיון לבייביסיטר. הראיון חשוב מאוד גם אם לבייביסיטר יש המלצות חמות- אולי למי שהמליץ עליה יש קריטריונים אחרים משלכן? שימו לב בראיון להופעה החיצונית, לשפת הגוף, לשפה ולצורת ההתבטאות. שימו לב אם היא משדרת ביטחון, אמינות ואחריות ואם הניסיון שהיא מפרטת הוא מתאים והגיוני. אפשר לתאר לבייביסיטר סיטואציות שכיחות עם הילדים ולשאול אותה איך לדעתה תתמודד במצבים האלו, לבדוק איך היא מתמודדת עם מצבי חירום, לשאול איך היא מציבה גבולות בלי צעקות. במידה והחלטתן אחרי פגישת ההכרות שזה לא מתאים- אז זה לא מתאים, לא קרה כלום (זוכרות? סמכו על האינטואיציה שלכן!).
 • מצלמות בסלון- אם זה ישקיט אתכן- לכו על זה! הזדעזענו מספיק ממקרים קשים שפורסמו בתקשורת ושבהן הייתה מעורבת מטפלת או בייביסיטר. ככה שגם אם זה לא יועיל, זה בטח לא יזיק.
 • השאירו בידי הבייביסיטר את כל המידע החשוב: היכן נמצא המפתח הספייר, מספרי הטלפון שלכן ושל קרובי משפחה שגרים קרוב, מספרי חירום, היכן ממוקם תיק העזרה הראשונה, ארון החשמל. עדכנו אותה לאלו מאכלים הילד אלרגי, איך בדיוק מכינים את הבקבוק או האוכל של הילד (עדיף להשאיר אוכל מוכן במקרר, כדי שהיא רק תחמם), היכן החיתולים של הילד, הפיג’מה, בגדים להחלפה, משחקים אהובים. הסבירו לה היכן המקומות בבית המועדים לפורענות (דלתות שהילד נוהג לסגור ולנעול אחריו, מקומות גבוהים שהוא אוהב לטפס עליהם ללא רשות). עדכנו אותה מתי בכוונתכן לחזור ועשו הכול כדי לעמוד בזמנים אלו.
 • פרידה מהילד- היו שלמות עם ההחלטה להשאיר את הילד עם בייביסיטר ונסו לא לשדר בפניו חוסר ביטחון, או רגשות אשם. ילדים קולטים ומרגישים הכול! תנו לילד את כל האינפורמציה מבעוד מועד ולא ברגע האחרון לפני שאתם יוצאות- ספרו לו לאן אתן יוצאות, מתי תחזרו ועם מי הוא נשאר. גם אם הילד בוכה, אל תתחילו להסס ולוותר, כי ככה תישארו איתו בבית עד גיל 18… הקפידו להיות זמינות בסלולרי והיו מוכנות נפשית גם לאפשרות שתאלצו לחזור הביתה מוקדם יותר, אם המצב לא יירגע. כשאתן חוזרות- דובבו את הילד (במידה והוא היה ער), אך לא בנוכחות הבייביסיטר. שאלו אותו איך היה, מה הם עשו, איך הוא הרגיש איתה, אוהב אותה? לא אוהב אותה? רוצה להישאר איתה שוב? המידע הכי חשוב יגיע אליכן מהילדים. 
 • אם האינטואיציה שלך אומרת לך שהיום הילד צריך את אמא ואבא (בגלל שהוא חולה, או בגלל שהיה לו יום קשה בגן)- במקרה כזה עדיף להישאר בבית ולא לקבוע תוכניות. אם אתן נוסעות לכמה ימים- עדיף להשאיר את הילדים עם קרובי משפחה שיפנקו אותו בטירוף ולא עם בייביסיטר.
 • תשלום- בררו מבעוד מועד מה התשלום המקובל באזורכם לשעת שמרטפות וסגרו עם הבייביסיטר מראש על המחיר. המחיר יכול להשתנות בהתאם לגיל הילדים, הגיל שלה, הניסיון שלה ושעת הבייביסיטר.
 • תנו לבייביסיטר להרגיש בבית- הציעו לה לאכול ולשתות, הזמינו אותה לקחת מהמקרר מה שבא לה והראו לה איך מפעילים את הטלוויזיה. אל תשכחו שהיא לא העוזרת, אז בבקשה אל תצפו ממנה לשטוף כלים… ובכלל, פרגנו לבייביסיטר גם כספית וגם מילולית. היא בכל זאת שומרת על האוצר הכי יקר שלכן.
 • דבר אחרון וחשוב- דאגו להחזיר את הבייביסיטר הביתה. גם היא הילדה של אמא שלה…

 

אז נכון, אולי נחזור להיות ספונטניות רק כשהילדים יגדלו… אבל להיות אמהות לא אומר שאנחנו צריכות להפסיק ליהנות ולבלות…

חוץ מזה, הילדים גדלים כ”כ מהר ותיכף הם ייצאו לבלות בעצמם- אבל אלו הן דאגות לפוסט אחר לגמרי 🙂 

 

אם יש לכן טיפים נוספים למציאת בייביסיטר טובה, אשמח מאוד שתגיבו ותשתפו אותי ואת האמהות האחרות.

ואם אהבתן את מה שקראתן- אשמח שתשתפו את הפוסט כדי שנגיע לכמה שיותר אמהות 🙂 

תגובות (2)

 • מורן

  לא משנה מה… גם אחרי שאעשה את כל זה אמשיך לדאוג ולא להיות שקטה כל הבילוי. ככה זה אמא!

  השב
 • אתי

  מורן יקרה, לפחות את יוצאת 🙂
  עם הזמן כולנו לומדות לשחרר, לא קל- אבל חשוב!

  השב

השב

Pin It on Pinterest

מוזמנים לשתף